„Nie?słusznie skazany” Mateusza Gostyńskiego – tajemnice i intrygi w mieście Aniołów

Mówi się, że po debiucie najważniejsza jest druga książka…w przypadku Mateusza Gostyńskiego wypada powiedzieć, że to jest trzecia. Podjął się wykreowania zupełnie innej historii. Po raz kolejny trafiłam do świata Pisarza i jego bohaterów, tym razem umiejscowionych w słonecznej Kalifornii. Czy Jorge Garcia jako bohater uwiedzie mnie swoją historią? Czy Carmen Martinez jako bohaterka pokaże, że kobiety rządzą? Czy Miguel Castano jest wart jakiegokolwiek zaufania? Czy głównemu bohaterowi wolno zaufać? Wreszcie najważniejsze pytanie… czy połączenie erotyku i kryminału jest na tyle intrygujące, że sięgną po tę lekturę fani sensacji? Zapraszam na rollercoaster doznań i tajemnic.

Rzeczywistość to tylko pozór stwarzany przez otoczenie, które jest kreowane przez osoby znajdujące się w nim.

” Nie?słusznie Skazany ” Mateusz Gostyński wyd. Pascal

Fabuła podobnie jak w przypadku znanego już cyklu “Zepsute miasto” kręci się wokół głównego bohatera Jorge Garcia. Młody chłopak trafia jako skazany za morderstwo do więzienia Lancaster. Przez dwadzieścia lat odsiaduje wyrok za czyn, którego nie popełnił. Tym razem Mateusz Gostyński poprowadził historię dwutorowo – liczne retrospekcje pozwalają nam poznać drogę Jorge w przeszłości, w tym najważniejsze momenty życia w więzieniu, po wydarzenia, które rozgrywają się już na wolności i dotyczą poznania prawdy o śmierci jego przyjaciela. Nie chciałabym zdradzać więcej … powiem tylko że odkrycie prawdy wcale nie jest końcem historii. Pisarz doskonale bawi się z czytelnikiem zwodząc go, by pod koniec pokazać gdzie popełnił błąd ufając niewłaściwym bohaterom. Dużą zaletą retrospekcji jest to że stanowią konieczny i niezbędny element intrygi, która snuje się do ostatnich stron. Pierwotnie powieść była na platformie Wattpad i tym razem w rękach czytelnik trzyma jej pełniejszą i bardziej dopracowaną wersję. Fabuła pozbawiona jest zbędnych opisów, wszystko dzieje się dość szybko nawet fragmenty opisujące więzienie nie stanowią sposobu na jej spowolnienie. Nie jest to konieczne, ponieważ w tej historii najważniejsi sa ludzie i ich powiązania, ich motywy oraz to kim są lub się stali na przestrzeni 20 lat od tragicznych wydarzeń śmierci Diega Martineza syna i dziedzica znanego producenta Tequili. Mateusz Gostyński stworzył postacie, które mają intrygujące charaktery zawodzą lub są zwodzone.

Zacznijmy zatem od głównego bohatera – Jorge Garcia – typ zagubionego bohatera – najpierw jako nastolatek u progu dorosłości trafia do więzienia i jedyne co może zrobić w brutalnej rzeczywistości dorosłych, osadzonych to przeżyć, i kiedy wreszcie wychodzi na wolność musi odnaleźć się w nowym świecie. 20 lat to strasznie długi czas, w którym zmienia się wszystko – świat, ludzie i obyczaje. Autor prawie w ogóle o tym nie wspomina jedynie są drobne napomknięcia, kiedy widzi ludzi na plaży Malibu, kiedy po raz pierwszy korzysta ze smartfona … z drugiej strony naszego bohatera interesuje jedno – poznanie prawdy, a pobyt w więzieniu nauczył go przystosowania się do nowych okoliczności. Czytelnik zaś nie skupia się na mało istotnych szczegółach współczesnego świata, a od razu wpada w sieci intrygi zastawionej na głównego bohatera. Jorge największy problem ma z ludźmi, którzy go otaczają, manipulują nim lub sami są manipulowani. Niezależnie czy spotyka sojusznika, który okazuje się wrogiem czy wroga, który może okazać się największym sojusznikiem, pamięta tylko o jednym aby poznać prawdę. Określenie “zagubiony bohater” nie dotyczy jednak jego cech charakteru – dążenie do szybkiej konfrontacji, konsekwencja w działaniu, odwaga. Garcia jest tym bohaterem, któremu kibicujemy od początku tej historii po jej zakończenie.

Zdj. Joanna Załuska – Wariatka wsród Księżek

Drugim bohaterem, prawdziwym rozgrywającym tej powieści jest Miguel Castano, osadzony bez możliwości wyjścia na wolność. Muszę przyznać, że to mój ulubiony typ bohatera pozornie bierny, tymczasem nadal ma władzę w tzw. “zewnętrznym świecie”, nad którym nigdy nie stracił kontroli. Jorge traktuje go niczym ojca, mentora … bo nic nie łączy obcych sobie ludzi bardziej jak zemsta. Dzięki niemu zarówno w więzieniu jaki na wolności Garcia może skupić się na kolejnym kroku do poznania prawdy. Castano zdaje się być legendą lokalnego więzienia, jako członek tej społeczności ma przywileje z których obficie korzysta wyznaczając cenę za kolejne przysługi. Castano jako mężczyzna dojrzały znający zasady i powiązania umiejętnie korzysta z najdrobniejszej swobody jaką dają więzienne mury, uczy też życia młodego Jorge, kupujac tym samym jego podziw i zaufanie. Castano nieustannie zakłada maski i zawsze jest gotowy do obrony swoich wpływów. Ten bohater też ma swoją przeszłość, swoje demony, dla niego również pobyt w więzieniu to utrata kontaktu, z tymi których kocha. Mimo to jego motywy nie do końca są znane, mam wrażenie, że w drugim tomie poznamy lepiej jego historię.

Piękne kobiety również są w tej historii i niewątpliwą królową tego rozdania jest Carmen Martinez – szalona dosłownie i w przenośni, nieobliczalna świadoma tego jak działa na mężczyzn ta młoda kobieta jest typem bohaterki, która wprowadza chaos niczym Harley Quinn. Podobnie jak do bohaterki DC mam co do niej mieszane uczucia. Jest absolutnie świetnie wykreowana, czytelnik powinien śledzić każdy jej ruch, który pozornie jest irracjonalny ponieważ koniec powieści niejednego zaskoczy. Carmen jako dziecko i dziedziczka producenta tequili Angela Martineza żyje i wychowana została jak na prawdziwą księżniczkę przystało – jest rozpieszczona, ma wszystko i ma wszystkich na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu stanowi dość intrygującą ale i irytującą mieszankę drapieżnej kobiecości. Przy okazji jest inteligentna, choć nie dostrzega, że sama może być ofiarą potężnej manipulacji. Jej życie jednak jest dalekie od doskonałości, cieniem kładą się rodzinne tajemnice oraz śmierć brata. Ona jako pierwsza wita Jorge po jego wyjściu z więzienia. Czytelnik śledzi uczucie Jorge do Carmen oraz ich kolejne zbliżenia, i jak przystało na erotyk ten duet daje nam satysfakcjonującą rozrywkę.

Pozostali bohaterowie to tło dla głównych aktorów tego przedstawienia. Warta zapamiętania jest cała ekipa ze Sky Bar – współpracownicy Castano, którzy tworzą środowisko nowoczesnych hakerów i gangsterów gotowych do znalezienia każdej informacji. Warto przypatrzeć się też małżeństwu Martinezów – zarówno Maria jak i Angel to bohaterowie których trudno zignorować. Dość ciekawym jest motyw konfliktu matki z Carmen oraz to, jak wpłynął na młodą dziewczynę. Angel zaś to typ zapracowanego biznesmena, który prowadząc interesy nie zawsze legalne i nie zawsze grając zgodnie z zasadami staje się celem do zlikwidowania. Każdy z bohaterów niezależnie od tego, czy pierwszoplanowy, czy drugoplanowy, ma swoją tajemnice. Autor nie odkrywa czytelnikowi wszystkich kart, pozostaje więc czekać na drugi tom.

Ta książka jest niewątpliwie inna niż “Zepsute miasto”. Mateusz Gostyński udowadnia że potrafi stworzyć inną historię i innych bohaterów. Po raz kolejny powiem – powieść podobnie jak dwie poprzednie jest gotowym scenariuszem filmowym. Czytelnik ma zapewnioną rozrywkę na wysokim poziomie. “Niesłusznie Skazany” ma bowiem w sobie wszystko – ciekawą fabułę, tajemnicę, bohaterów uwikłanych w sieć zależności. Wszystko jest spójne od warstwy językowej, po pomysł i realizację. Czytelnik ma prawo poczuć irytację, by potem odkryć prawdziwe intencje i działania postaci. To, co pozornie jest pewnikiem okazuje się iluzją. Opisy i komentarze oraz przemyślenia bohaterów są minimalne, ale mimo to pisarz stworzył powieść niezwykle sugestywną w odbiorze i klimatyczną. Autor postarał się abyśmy poczuli atmosferę więziennego życia, jak i pozorną swobodę wolności w Los Angeles. Muszę przyznać, że podoba mi się ten oszczędny styl opisów, dzięki temu warstwa sensacyjna i akcja sprawiają że na pierwszy plan wysuwają się działania poszczególnych postaci. To wszystko w połączeniu z opisami miejsc, które możemy znaleźć na mapach Google sprawia, że ta historia zaczyna żyć swoim życiem, wydaje się realna, choć wiadomo że jest fikcją. Wydawnictwo reklamuje tę powieść hasłem “poznaj intrygę, której będziesz pożądać tak samo jak seksu” i choć scen nie brakuje, i są naprawdę gorące, nie są istotą tej książki. Gostyński udowodnił właśnie, że świetnie rozpisana fabuła sensacyjna to może w przyszłości być jego znak rozpoznawczy. “Niesłusznie skazany” to powieść łącząca elementy sensacyjne z erotyką w taki sposób, aby fani obu gatunków mogli dobrze się bawić i poczuć satysfakcję.

Gratuluję wydania kolejnej bardzo dobrej powieści. Dziękuję za zaufanie i możliwość zrecenzowania tej książki.

Autor: Mateusz Gostyński

Wydawca: Pascal/LoveBook

Rok wydania: 2022

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s