Kompas dla duszy – „Drzewo opowieści” Zuza Malinowska

Czy w dzisiejszym świecie można odnaleźć baśnie, bajki, powiastki filozoficzne traktujące o nas samych? Czy to możliwe, aby jeszcze odnaleźć odrobinę magii w codzienności? Wydaje się że ciężko nam przychodzi refleksja nad sobą samym, a co dopiero refleksja nas tym dokąd zmierza nasze życie. Kiedy przez zupełny przypadek trafiła do mnie książka Zuzy Malinowskiej „Drzewo opowieści” dałam się pochłonąć od razu.

101798033_910908506067095_6477535413302606961_n

Autorka stworzyła niezwykły świat symboli, baśń o nas samych. Ponadto udało jej się stworzyć coś naprawdę wielowymiarowego i intrygującego. Opowieści babci Klary które Izia, główna bohaterka książki, które nadają życiu magii i snują się i na jawie i w śnie, urzekają…. Niczym w baśniach braci Grimm jest tam dobro, miłość i piękno, ale też brutalność, strach, niepewność. To wszystko sprawia że autorka stworzyła naprawdę intrygujący świat, w którym nie tylko śledzimy losy bohaterów tej przedziwnej opowieści ale i odnajdujemy też samych siebie.

„Drzewo opowieści” pomimo całej swojej bajeczności to lektura wymagająca, odwołująca się do symboliki wielu religii i systemów filozoficznych, baśni. Autorka jako badaczka mitologii i baśni z kręgu kultury indoeuropejskiej stworzyła swoją epicką opowieść, zmusza czytelnika do refleksji, do ocen swojej osoby. Lektura więc jest przystankiem w codziennym zabieganiu.

Jestem przekonana że każdy kto odważy się sięgnąć po tę książkę dokona swojej interpretacji tej historii, dla każdego też co innego może być istotne. Niezależnie od tego jak ocenicie tę książkę, „Drzewo opowieści” nie pozostawi was obojętnymi. To cudowna książka, do której będę wracała dokładnie wtedy kiedy będę potrzebowała odnieść swój drogowskaz, kiedy będę łapała oddech przed kolejnymi wyzwaniami jakie stawia przede mną życie. Każdy z nas snuje swoją opowieść – i to jest naprawdę pokrzepiające, i to Zuza Malinowska w swojej książce przekazała w sposób arcymistrzowski.

Zuza Malinowska – strona autorki http://zuzamalinowska.pl/

Tytuł: „Drzewo opowieści”
wydawca: Rozpisani.pl
rok wydania 2015
ISBN 978-83-942012-5-8

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s